Animacja kultury – Nowość

Studia adresowane są do aktywnych, zaangażowanych, twórczych osób niezależnie od wieku (zatrudnionych bądź niezatrudnionych w sferze działalności kulturalnej), które chcą uzyskać tytuł zawodowy dyplomowanego animatora kultury. Jedynym kryterium przyjęcia na studia jest posiadanie co najmniej dyplomu ukończenia studiów licencjackich. W programie studiów znajdują się przedmioty przygotowania ogólnego, praktycznego i zawodowego, ze zdecydowaną przewagą zajęć warsztatowych opartych na realizacji projektów działaniowych. Program studiów jest ukierunkowany na kształtowanie i wzmocnienie kompetencji ogólnych i zawodowych obecnych i przyszłych pracowników sfery działalności kulturalnej. Oprócz kadry akademickiej zajęcia praktyczne z przedmiotów zawodowych prowadzą doświadczeni, wybitni praktycy zatrudnieni w instytucjach i organizacjach działalności kulturalnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, na zasadzie formalnej współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. W tych instytucjach i organizacjach studenci odbywają także praktyki zawodowe pod kierunkiem doświadczonych tutorów-praktyków.

Czas trwania studiów: 4 semestry

Przykładowe przedmioty:

• warsztaty sztuk performatywnych
  • warsztaty sztuk wizualnych
  • metodyka pracy animatora wolnoczasowego
  • metodyka pracy menedżera artystycznego
  • laboratorium kultury
  • plener artystyczno-metodyczny
  • trening kreatywności
  • zarządzanie projektem
  • metodyka działalności kulturalnej
  • elementy prawa autorskiego
  • ekopedagogika
  • przemysły kreatywne
  • edukacja muzealna

Nasi absolwenci pracują w:

• instytucjach kultury,
  • organizacje pozarządowe,
  • urzędy gminy,
  • agencje artystyczne
  • instytucjach, organizacjach, przedsiębiorstwach, firmach prywatnych zatrudniających animatorów i menedżerów kultury,
  • ośrodkach i firmach turystycznych i rekreacyjnych,
  • centrach sportowe i rehabilitacyjnych,
  • sanatoriach,
  • ośrodkach pomocy społecznej.

Kontynuacja nauki: absolwenci studiów na kierunku animacja kultury mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów trzeciego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Profil studiów: praktyczny

ECTS: 120

Specjalności:

Brak

Kryteria kwalifikacji:

Kryterium kwalifikacji jest ocena na dyplomie.

Dodatkowe informacje:

Studia uniwersyteckie na kierunku Animacja kultury II stopnia realizowane są w Polsce tylko w dwóch ośrodkach akademickich – UMCS w Lublinie i US w Szczecinie. Osoby zatrudnione w sferze działalności kulturalnej mogą uzyskać zwolnienie z realizacji części przedmiotów zawodowych na podstawie potwierdzenia efektów kształcenia w oparciu o posiadane i przedłożone dokumenty o pracy zawodowej w sferze działalności kulturalnej.