Cel studiów:
Ukończenie studiów powala na zdobycie kwalifikacji do pracy na stanowisku nauczyciela edukacji włączającej, nauczyciela pracującego z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym: z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu, z przewlekłą chorobą, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością sprzężoną, z uczniami niedostosowanymi społecznie lub zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, z uczniami ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, osobami z zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi, osobami potrzebującymi wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, z dziećmi szczególnie uzdolnionymi.
Uzyskiwane uprawnienia/kwalifikacje/specjalność w ramach studiów podyplomowych:
Ukończenie studiów podyplomowych Pedagogika specjalna- Edukacja integracyjna i włączająca pozwala na uzyskanie kwalifikacji nauczyciela edukacji włączającej, nauczyciela współorganizującego edukację w grupach zróżnicowanych w przedszkolu, szkole i placówce ogólnodostępnej oraz integracyjnej. Absolwenci studiów uzyskują kwalifikacje do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy zostali objęci indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym oraz indywidualnym nauczaniem.
Sfinalizowanie studiów umożliwia zdobycie kwalifikacji umożliwiających zatrudnienie w: a) przedszkolach, szkołach podstawowych lub innych placówkach oświatowych, b) Specjalistycznych Centrach Wsparcia Edukacji Włączającej, c) placówkach specjalistycznego poradnictwa (specjalistycznych poradniach, w tym poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach psychoterapeutycznych), d) Centrach Pomocy Rodzinie, e) ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, f) ośrodkach terapeutycznych i rehabilitacyjnych, g) ośrodkach wsparcia społecznego (np. miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej), h) placówkach wsparcia dziennego dla dzieci, młodzieży (świetlice środowiskowe i terapeutyczne, kluby, ośrodki socjoterapeutyczne, ogniska wychowawcze), i) stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach pozarządowych, mediach itp., realizujących programy edukacyjne, w tym na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Po ukończeniu studiów:
-słuchacze, którzy są pedagogami i posiadają kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, uzyskają kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, specjalność edukacja integracyjna i włączająca, uprawniające do zajmowania stanowiska nauczyciela edukacji włączającej,
-słuchacze, którzy posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej uzyskają dodatkowe kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej to jest edukacji włączającej.
Absolwent uzyskuje kwalifikacje do pracy jako nauczyciel edukacji włączającej zgodnie z:
- Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( Dz. U., 2019 poz. 1450),
- Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289).
Uczestnicy: Słuchaczami studiów mogą być osoby, które ukończyły studia I lub II stopnia i posiadają przygotowanie pedagogiczne.
Wykładowcy: Pracownicy Instytutu Pedagogiki oraz profesjonaliści ze szkół i placówek dla osób z niepełnosprawnością z województwa zachodniopomorskiego.
Organizacja nauki: Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie lub raz w miesiącu w soboty (9.00 – 18.00) i niedziele (9.00-15.00).
Czas trwania:
Studia rozpoczną się od listopada 2022r.
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- obecność i aktywne uczestnictwo na zajęciach,
- zaliczenie trzech semestrów w oparciu o zaliczenia i egzaminy z przedmiotów objętych programem studiów,
- spełnienie wymagań dotyczących praktyki pedagogicznej określonych na początku studiów.
Opłaty:
4500 zł (1500 zł za semestr – możliwość rozłożenia opłaty semestralnej na raty – max 4).
Wykaz przedmiotów:
Program studiów obejmuje przedmioty zgodne z wymaganiami MNiSW.
Rekrutacja trwa do 15.10.2022r.
Sposób rekrutacji:
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się poprzez system Elektronicznej Rejestracji Kandydatów (ERK). W przypadku, kiedy w systemie ERK nie będzie można odnaleźć omawianych studiów rekrutacją zajmować się będzie kierowniczka studiów prof. dr hab. Teresa Żółkowska, teresa.zolkowska@usz.edu.pl, tel. 603781731. W tym przypadku na adres e-mailowy kierowniczki studiów należy przesłać następujące informacje: nazwisko, imię, rodzaj ukończonych studiów ( wraz z informacją o posiadaniu przygotowania pedagogicznego), numer telefonu, aktualny adres e-mailowy.
W sytuacji, kiedy system ERK będzie aktywny dla wskazanych studiów należy na stronie US odszukać system Elektronicznej Rejestracji Kandydatów (ERK) i zarejestrować się w systemie-> W kolejnym etapie należy dostarczyć wymagane dokumenty osobiście lub przesłać pocztą na adres: Instytut Pedagogiki, 71-431 Szczecin, ul. Ogińskiego 17, dopisek „Studia podyplomowe: Pedagogika specjalna”.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia,
- kwestionariusz osobowy kandydata – wydruk z systemu ERK,
- odpis dyplomu ukończenia studiów lub poświadczona kserokopia dyplomu,
- zdjęcie.
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt:
Kierowniczka studiów
Prof. dr hab. Teresa Żółkowska
tel. kontaktowy: 603 781 731
e- mail: teresa.zolkowska@usz.edu.pl