W poniedziałek 20 listopada br., gościem Instytutu Pedagogiki  był  dr Marek Michalak, który wygłosił wykład pt. “Dziecko i jego prawa – pedagogika Janusza Korczaka”. Dyrektor IP, dr hab. Anna Murawska, prof. US, witając byłego Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiła gościa jako niestrudzonego propagatora pedagogii Korczaka, kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka,  autora książek dla dzieci i rodziców,  który następnie podzielił się ze studentami i nauczycielami akademickimi, licznie przybyłymi na spotkanie, wiedzą, doświadczeniem oraz refleksją o prawach dziecka. Dr Marek Michalak podkreślał, że jeśli myślimy i mówimy o prawach dziecka, to trzeba myśleć i mówić Korczakiem. Jego słowa i czyny wybrzmiały bardzo mocno podczas tego niezwykle ciekawego spotkania. Wiele uwagi poświęcił prelegent również refleksji o tym, jak ponadczasowo  użyteczna i aktualna jest  myśl Janusza Korczaka, odwołując się przy tym do  współczesnych wyzwań i dylematów związanych z ochroną  praw dziecka.