V Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i „język wczesnej edukacji” odbędzie się w dniach 23-24 marca 2023 roku na Wydziale Nauk Społecznych w auli na ul. Krakowskiej. Konferencja ma charakter jubileuszowy. Łączy się z 95. rocznicą urodzin Joanny Kulmowej, Honorowej Obywatelki Miasta Szczecin i Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Szczecińskiego i setną rocznicą wydania dylogii Janusza Korczaka. Celem konferencji będzie pogłębienie wiedzy na temat aksjologiczno-kulturowego „języka wczesnej edukacji” w dzisiejszej Polsce. Termin ten, postrzegany w wymiarze praktycznym, obejmować będzie następujące obszary edukacji: edukację językową i literacką, edukację matematyczno-informatyczną, edukację społeczno-przyrodniczą, edukację artystyczną z szeroko pojętą edukacją muzyczną, plastyczną i techniczną, edukację fizyczną i zdrowotną. „Język wczesnej edukacji” łączyć się będzie z „językowym obrazem świata” dziecka, zdefiniowanym przez wybitnego językoznawcę i etnologa, Jerzego Bartmińskiego jako „określony sposób odwzorowywania świata, dany w pojęciowym rozczłonkowaniu zawartym w języku ujmującym ten świat”. Potraktowany zostanie jako priorytetowy obszar rozwoju społecznego człowieka i jego funkcjonowania w świecie kultury cyfrowej.
Językowa świadomość dzieci łączy się z procesami poznawczymi, nabywaniem wiedzy, sprawnością myślenia językowego, które ma społeczne konsekwencje związane z życiem rodzinnym, obyczajami i tradycją. Towarzyszący konferencji program społeczny ma ukazać wpływ pedagogiki wczesnej edukacji na konwergencję innych dyscyplin społecznych i humanistycznych, unaocznić jej ogromną wagę i wpływ na kształtowanie podmiotowości człowieka i jego całożyciowego rozwoju. Wybór Korczaka i Kulmowej, mistrzów słowa i dialogu pedagogicznego, nie jest przypadkowy. Zainteresowanie dzieckiem i wychowaniem w połączeniu z artyzmem polszczyzny wymagają przypomnienia i refleksji naukowej, która łączyć się będzie z rozwojem pedagogiki wczesnej edukacji, jej emancypacyjnych potrzeb i wymagań związanych z praktyką edukacyjną.
Hasłem konferencji będą pedagogiczne myśli Janusza Korczaka i Joanny Kulmowej, które podkreślają konieczność podjęcia nowych „narracji pedagogicznych” związanych ze zmianami społecznymi, wartością dzieciństwa i ważną rolą kompetencji językowych i komunikacyjnych dziecka we współczesnym świecie. Tożsamość pedagogiczna Korczaka i Kulmowej, zainteresowanie dzieckiem i wychowaniem, artyzm polszczyzny która staje się dzisiaj najdoskonalszym wzorem do naśladowania, wymagają przypomnienia i naukowej refleksji. Uświadomienie roli języka we wczesnej edukacji wiąże się także z refleksją dotyczącą nadrzędności języka w poznawaniu świata, jego wpływu na aktywność twórczą dziecka. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, adresowana jest do pedagogów, psychologów,
literaturoznawców, językoznawców, socjologów, wszystkich osób zainteresowanych pedagogiką dziecka i pedagogiką wczesnej edukacji.
Honorowy patronat nad konferencją pełnią: Ministerstwo Edukacji i Nauki, JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek. Konferencja objęta została także honorowym patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Patronat medialny pełni Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. W konferencji bierze udział 60. prelegentów z różnych ośrodków akademickich w kraju i za granicą. Konferencji towarzyszyć będą: sesja posterowa studentów Instytutu Pedagogiki, wystawa prac plastycznych dzieci i studentów, lekcja pokazowa w Szkole Nr 11 im. UNICEF-u, zajęcia w Laboratorium Neuronauki Poznawczej i certyfikowane warsztaty dla nauczycieli oraz wykład prof. Jana Miodka. Wymiernym efektem konferencji będą publikacje naukowe zamieszczone po konferencji w latach 2023-2024 w następujących czasopismach pedagogicznych: „Polska Myśl Pedagogiczna” (100 pkt), „Biografistyka Pedagogiczna”(100 pkt.) „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” (70 pkt.), „Konteksty Pedagogiczne” (40 pkt.) Interdyscyplinarny charakter konferencji pt. Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i „język wczesnej edukacji” podkreślić ma jej wartość naukową i społeczną. Konferencja jest częścią promocji Instytutu Pedagogiki, Uniwersytetu Szczecińskiego i Miasta Szczecin.