9-10 października, na wycieczce dydaktycznej zorganizowanej przez dr Annę Linkę, członkowie Koła Naukowego Resocjalizacji wraz z opiekunami – prof. Hubertem Kupcem i dr Moniką Zięciak – odbyli cztery wizyty studyjne w Berlinie. Wycieczka rozpoczęła się 9 października w Alice Salomon Hohschule, gdzie prof. Barbara Schauble oprowadziła wykładowców i studentów po uczelni i opowiedziała im w jaki sposób kształci się studentów do pracy z migrantami. Do odbycia wymiany studenckiej w ramach programu ERASMUS w ASH zachęcała studentów Kierownik Działu Spraw Międzynarodowych Aleksandra Klecher, a Isabell Winter z Biura dla Uchodźców opowiedziała gościom ze Szczecina o specjalnym programie skierowanym do tej grupy.  Wycieczka spotkała się również z Dorotą Kot – w KREATIVHAUS – osiedlowym centrum aktywności i integracji społecznej dla seniorów, osób niepełnosprawnych, uchodźców i migrantów. 10 października wykładowcy i studenci odwiedzili Polską Radę Społeczną, gdzie absolwent naszego Instytutu, Paweł Glapiński, opowiedział o jej działaniach skierowanych do Polonii oraz migrantów i uchodźców z innych krajów. Następnie goście ze Szczecina udali się do SOLWODI (Solidarity with Women in Distress), organizacji pomagającej ofiarom handlu ludźmi. Tym trudnym, ale ciekawym tematem zakończyliśmy nasze edukacyjne peregrynacje.

fot. H. Kupiec