W dniu 16.12.2019 roku studenci I roku Animacji Kultury US w ramach przedmiotu Obserwatorium Kultury odwiedzili Centrum Seniora w Szczecinie (ul. Bolesława Śmiałego 16/U2). Otwarcia spotkania dokonały wraz z seniorami panie Magdalena Czajkowska i Klaudia Piotrkowska opowiadając o zakresach działalności i własnym zaangażowaniu w rozwój instytucji. Korzystając z przedświątecznego czasu studenci zostali włączeni w wigilijne przedsięwzięcie zorganizowane w ramach „Kawiarenki Seniora”. Pani Ewa Drewniok wyświetliła film pt. „Święta kiedyś vs dziś”, który stanowił wizualną inicjację do otwartej dyskusji z seniorami o ich własnych świątecznych doświadczeniach. Dyskusję wzbogaciło wspólne „piernikarium” czyli wypiekanie pierników motywujące studentów do snucia własnych opowieści o Bożym Narodzeniem w ich domach rodzinnych. Wizyta studyjna w Centrum Seniora znacząco wsparła wiedzę przyszłych animatorów o problematykę trzeciego i czwartego wieku, w tym o potrzebie budowania więzi pokoleniowej, wspierania aktywności osób starszych czy wydobywaniu z osamotnienia. Studenci mogli tym samym lepiej zrozumieć cele działalności miejsca spotkań, aktywności i pracy twórczej, jakim jest Centrum Seniora w Szczecinie.

Jerzy N. Grzegorek