“Dzieci mają głos!” to hasło przewodnie tegorocznego II Tygodnia Praw Dziecka, który współorganizowały w dniach 20-24 listopada, dr Barbara Chojnacka i dr Edyta Sielicka wraz ze Studentami naszego Instytutu. Obchody rozpoczęło uroczyste spotkanie w siedzibie Urzędu Miasta, na które przybyli goście specjalni: Prezydent Miast Szczecin – Piotr Krzystek, wieloletni Rzecznik Praw Dziecka – dr Marek Michalak, Przewodnicząca Rady Miasta – Renata Łażewska oraz Beata Bugajska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Szczecin ds. Równości. Podczas uroczystości, rozstrzygnięty został również konkurs multimedialny dla uczniów klas 8 szczecińskich szkół podstawowych. Tego dnia studenci Instytutu Pedagogiki mieli też możliwość uczestniczyć w wykładzie Marka Michalaka pt. “Dziecko i jego prawa – pedagogika Janusza Korczaka”.

Kolejne dni wypełniły spotkania i warsztaty przygotowane głównie przez studentów dla uczniów szkół podstawowych a prowadzone w zaprzyjaźnionym Domu Skandynawskim / Scandinavian Meeting Point. Natomiast Studenci Instytutu mogli uczestniczyć w skierowanych do nich warsztatach i spotkaniach, między innymi “Prawa dziecka nie bolą” (prowadzonym przez adwokat Karolinę Werema – Karłuk), “Prawo dziecka do wizerunku – o sharentingu” (prowadzonym przez mgr Paule Borsuk i mgr Dominika Goździka); „Babcia i dziadek w życiu dziecka – o znaczeniu relacji międzypokoleniowych w rodzinie i prawie dziecka do kontaktu z dziadkami” (prowadzonym przez dr hab. Beatę Bugajską, prof. US.) Główne organizatorki – dr Edyta Sielicka oraz Barbara Chojnacka prowadziły warsztaty dla dorosłych: “Prawo dziecka do żałoby” oraz “Prawo dziecka do dzieciństwa – o parentyfikacji” II Tydzień Praw Dziecka w Instytucie Pedagogiki US był czasem niezwykłych spotkań, dyskusji i refleksji. Tak szeroka oferta okazała się możliwa, dzięki wyjątkowej współpracy. Dziękujemy wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w organizację II Tydzień Praw Dziecka, a wśród nich były: Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie; SUSC RP Oddział Nadmorski; Akcja Serducho; Koło Wolontariatu Studenckiego US; In Gremio; Uniwizja – telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego; NiUS Radio Uniwersytetu Szczecińskiego i Ars Atelier » Nauka rysunku i malarstwa » Szczecin. Pani dr Agnieszce Materne dziękujemy za wspaniałą oprawę graficzną.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia.