7 października br. w Instytucie Pedagogiki US,  prof. dr hab. Zbyszko Melosik wygłosił wykład na temat:  Trwałe wartości Uniwersytetu: teoria i współczesna rzeczywistość. Na to wyjątkowe, od dawna zapowiadane spotkanie  z uznanym polskim socjologiem edukacji i pedagogiem, wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im, Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem honoris causa  Uniwersytetu Szczecińskiego  – przybyła liczna grupa nauczycieli akademickich i studentów. Wszyscy  z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Profesora, autora licznych publikacji,  wśród których odnaleźć można te, powracające do zainicjowanego przed laty dyskursu wokół  tożsamości uniwersytetu, wolności, wiedzy i władzy.  Po wykładzie prof. dr hab. Zbyszko Melosik odpowiadał na wiele pytań nurtujących słuchaczy.