W czwartym już Seminarium online organizowanym przez ISRS (International Society for Research on Solitude), wzięli udział badacze samotności z Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Australii, Izraela i Południowej Afryki.

Dr Helen Lees, niezależna badaczka i pedagog z Włoch, zaprezentowała temat “Lonely as a crowd: solitude in schools and the inner family (with reference to Internal Family Systems)”(„Samotny jak tłum: samotność w szkołach i wewnętrznej rodzinie (z odniesieniem do Systemu Wewnętrznej Rodziny)”.

Według dr Helen Lees, która bada podejścia terapeutyczne uwzględniające traumę oraz troskę o siebie poprzez ciszę, System Wewnętrznej Rodziny (ang. IFS) efektywnie zaradza momentom kryzysowym, a zarazem zmienia znaczenie koncepcji samotności.

Zdaniem Richarda Schwartza, który stworzył ów System, nikt nie jest w istocie człowiekiem złym, ani nawet posiadającym w sobie “złe elementy”. Jednak składamy się z części (bynajmniej nie będących zaburzeniem w postaci kilku osobowości) które, choć nie są złe, mogą niekiedy zachowywać się w zły sposób.  Istnieją części, określane ‘wygnańcami’, które stanowią wewnętrzne dziecko, ‘zamrożone’ w nas w wyniku traumy. Wygnańcy mają swoich ‘ochroniarzy’ w postaci ‘menadżerów’ i ‘strażaków’, których zadaniem jest za wszelką cenę chronić bezradne i zranione wewnętrzne dziecko.

Praca terapeutyczna polega na nawiązaniu relacji z wewnętrznym dzieckiem, ale także zrozumieniu, że nasze ‘części’ nie stanowią rzeczywistego Ja (ang. Self). Poszukiwanie Ja odbywa się w samotności.

Zatem osoba nie jest sama pozostając w samotności; jest stale wśród swojej wewnętrznej rodziny. Cisza może służyć dialogowi z poszczególnymi częściami w nas, pełnemu troski I akceptacji, którego celem jest uzyskanie wewnętrznej harmonii i, w rezultacie, harmonii z innymi oraz prawdziwej wewnątrzsterowności (niezależnej od owych części, a jedynie od Ja / Self). 

Po prezentacji nastąpiła ożywiona dyskusja. Prelegentkę pytano m.in. o powiązania IFS z teorią Gestalt, warunki rozpoznania prawdziwego Ja, czy czynniki kulturowe mające wpływ na IFS.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

 

Kolejne Seminarium już w styczniu 2022.