International Society for Research on Solitude, założone m.in. przez badaczy naszego uniwersytetu, zaprasza na kolejne seminarium online, które odbędzie się w czwartek 28 października o godzinie 17.00 za pośrednictwem platformy  MS Teams (by dołączyć, należy kliknąć link: ISRS Seminar 28.10.2021 ).

Dr Helen E. Lees przedstawi referat zatytułowany: Lonely as a crowd: solitude in schools and the inner family (with reference to Internal Family Systems) / Samotni jak tłum: samotność w szkołach i w ‘wewnętrznej rodzinie’ (w nawiązaniu do Systemu Wewnętrznej Rodziny), po którym nastąpi dyskusja.

Autorka przedstawi wieloaspektowy charakter samotności w szkole i szkolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki samotności w szkole jako systemie edukacji społecznej. W tym kontekście samotność jest sprawą osobistą, ale dotyka także ‘tłumu’, wspólnoty. Jak kształtuje się ‘dialog’ obu sfer, osobistej i publicznej, w sytuacji osób wybierających samotność? Jakie inne dialogi mogłyby być podjęte, często pomijane zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym / publicznym (w tym przypadku w edukacji poprzez działanie)? Autorkę interesuje kontekst napięcia tkwiącego we wzajemnym oddziaływaniu ‘ja’ i ‘innego-ja’, omawiany w ramach terapeutycznego Systemu Wewnętrznej Rodziny (w skrócie SWR, zapoczątkowanego przez Richarda Schwartza). Czy samotność szkolna skutkuje odkryciem ‘ja’ jako wielości części, nieodłącznej osobie, lecz możliwej do kształtowania?

Dr Helen E. Lees jest niezależnym naukowcem. Specjalizuje się w sposobach odkrywania przez ludzi wewnętrznego, spokojnego ‘ja’ na drodze samorealizacji w toku procesu samowychowania. Mieszka i pracuje w pobliżu Florencji we Włoszech jako pisarka i pedagog.

Zapraszamy!