9 lipca 2021 roku odbyło się kolejne, już trzecie Seminarium organizowane online przez ISRS (International Society for Research on Solitude). Tym razem Gościem Stowarzyszenia była Profesor Amanda Fulford z Edge Hill University w Wielkiej Brytanii. Jej wystąpienie nosiło tytuł:  ‘Solitude: Encounter, Communion and Revealing in Shepherd and Thoreau’ (‘Samotność: Spotkanie, Komunia I Objawienie u Shepherd i Thoreau’).

Profesor Fulford podzieliła się swoimi badaniami nad twórczością dwojga fascynujących ‘pisarzy samotności’:  19-wiecznego amerykańskiego filozofa, eseisty i naturalisty, Henriego Davida Thoreau oraz Anny Shepherd, 20-wiecznej szkockiej pisarki i poetki. Odkrycia Prelegentki spowodowały demontaż typowych rozumień samotności, ponieważ główne dzieła przywołanych autorów (‘Walden’ i ‘The living mountain’) ukazują samotność w kontekście spotkania, komunii i objawienia. Spotkania z radykalną, nie-osobową innością; komunii z Naturą, która czyni człowieka bezbronnym; objawienia jako dostrzeżenia tego, co zwykle pomijane poprzez prostą zmianę perspektywy. Doświadczenie tego rodzaju samotności nie wymaga ucieczki na pustynię i jest możliwe w sercach miast, na drodze zaangażowanego postrzegania i uważności.

Po prezentacji nastąpiła ożywiona (choć pełna właściwych tematowi spokoju i harmonii) dyskusja. Pytania dotyczyły (m.in)  antropocentrycznego rozumienia samotności i osamotnienia, jakościowej różnicy między kontaktem z tym, co osobowe i nie-osobowe, struktury doświadczenia samotności pośród przyrody.

Niektórzy z uczestników poświęcili noc i sen, by wziąć udział w Seminarium (jak prof. Dat Bao z Uniwersytetu w Melbourne).

dr Małgorzata Wałejko