7 grudnia 2022 roku w budynku Wydziału Nauk Społecznych, Katedra Pedagogiki Specjalnej Instytutu Pedagogiki US, zorganizowała seminarium naukowe pt. Szczecińska pedagogika specjalna. Tradycje – dokonania – perspektywy.

Seminarium było okazją do świętowania ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej 2022 rokiem Marii Grzegorzewskiej oraz 100. rocznicy utworzenia Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Dodać należy, że Katedra Pedagogiki Specjalnej Instytutu Pedagogiki, przy tej okazji prezentowała niezwykle bogaty dorobek z okresu 48 lat swojego funkcjonowania. Dyrektor Instytutu Pedagogiki, dr hab. Anna Murawska, prof. US., witając zebranych z uznaniem mówiła o naukowych osiągnięciach Pracowników Katedry, podkreślała znaczące miejsce szczecińskiej pedagogiki specjalnej. Seminarium prowadziła Dziekan Wydziału Nauk Społecznych  dr hab. Irena Ramik-Mażewska, prof. US, pełniąca również funkcję Kierownika Katedry Pedagogiki Specjalnej, która w czasie wykładu inauguracyjnego nakreśliła historię pedagogiki specjalnej w Szczecinie, w szczególny sposób zwracając uwagę na wkład prof. dr hab. Heleny Łaś w tym zakresie. Zespół Katedry chciał tym samym uczcić pamięć zmarłej w zeszłym roku Pani Profesor – twórczyni i wieloletniej Kierownik Zakładu Pedagogiki Specjalnej w Szczecinie. Wykład pt. Pedagogika specjalna – pedagogika różnorodności, wygłosił dr hab. Marcin Wlazło, prof. US.

Seminarium było okazją do niezwykle owocnej debaty na temat współczesnych problemów pedagogiki specjalnej, w której udział wzięli wespół z pracownikami naukowymi Instytutu, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dyrektorzy szczecińskich instytucji oświatowo-wychowawczych. Biblioteka Humanistyczna WNS przygotowała wystawę ilustrująca dorobek naukowy pracowników Katedry Pedagogiki Specjalnej. Seminarium uświetnił występ kwartetu smyczkowego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie pod kierownictwem  Karoliny Uźniak-Gunii oraz mini koncert wokalistki – studentki pedagogiki specjalnej  Eweliny Prozner.  Do organizacji seminarium włączyli  się również studenci pedagogiki specjalnej.