Dr Małgorzata Wałejko, która przebywa na stażu na Uniwersytecie Edynburgskim w ramach otrzymanego stypendium Bednarowski Trust, wygłosiła wykład na zaproszenie Uniwersytetu w Aberdeen.

Wykład zatytułowany “With or Without You (U2) – Still Alone on Valentine’s Day” odbył się 14 lutego w ramach Philosophy External Speaker Series i zgromadził wykładowców, studentów oraz widzów online, gdyż był wydarzeniem hybrydowym.

W swoim wystąpieniu dr Wałejko przedstawiła metafizyczne przyczyny oraz psychologiczno-pedagogiczne konsekwencje odrębności bytów, w tym bytową samotność, wewnętrzną tajemnicę i niepoznawalność osoby. Wskazała możliwości i potrzebę uwzględnienia wskazanych atrybutów osoby w edukacji.

Dyskusja po wykładzie trwała przeszło godzinę. Pytania i komentarze dotyczyły, między innymi, granic możliwości interpersonalnego porozumienia m.in. w terapii oraz granic samopoznania (czy terapeuta może człowieka “widzieć” lepiej niż on sam?), samotności kognitywnej, samotności w świecie zwierząt (czy pies może być samotny? jakie władze są potrzebne do doświadczenia samotności?), związku empatii i szacunku dla samotności drugiego człowieka, np. w wychowaniu i opiece paliatywnej.

Na zdjęciach: Uniwersytet w Aberdeen, prelegentka oraz przewodniczący Bednarowski Trust, profesor Nigel Dower.