Przygotowana wystawa „Markery Tożsamości” jest zwieńczeniem trzech projektów dydaktycznych „Znaki zodiaku”, „Postacie z bajek” oraz „Mój Herb” zrealizowanych ze studentami Instytutu Pedagogiki w pracowni twórczej resocjalizacji pod kierunek dr hab. Huberta Kupca, prof. US i dr Moniki Zięciak.

Wybór tematyki zajęć wykonanych w ramach warsztatów powstał w wyniku dyskusji nad arte-terapeutycznymi walorami fotografii, które studenci będą potrafili wykorzystać w swojej pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Biorąc pod uwagę, że budowanie własnej tożsamości jest jednym z najważniejszych zadań rozwojowych człowieka (zwłaszcza w okresie dorastania) warto uwrażliwiać przyszłych pedagogów na tę kwestię, aby umieli w przyszłości wspierać w tym trudnym procesie swoich podopiecznych, wykorzystując do tego fotografię; medium o kluczowym znaczeniu w kulturze wizualnej. Tego rodzaju działania edukacyjne znajdują swoje uzasadnienie także w koncepcji twórczej resocjalizacji, która postuluje dążenie do zmiany tożsamości dewiacyjnej na tożsamość aprobowaną społecznie za pomocą angażowania nieletnich w działalność twórczą, także fotograficzną.

Wystawę fotografii można oglądać w Galerii Szczecina Humanistycznego, codziennie w godzinach otwarcia Wydziału Nauk Społecznych US przy ul. Krakowskiej 71.

A już niebawem (marzec 2023) zapraszać będziemy Państwa na finisaż wystawy i spotkanie z autorami prac.

 

Markery tożsamości

Tworzyć sięgając po to co niedostępne, ukryte za linią horyzontu

przekraczać granicę w poszukiwaniu dobra i zła

z odwagą przeciwstawiania się obojętności

Tworzyć nie dla poklasku, lecz dla prawdy

dzielić się formą w nadziei, że ktoś się przebudzi

pomimo przemijania i ludzkiej samotności

Bo kocha się życie, a w sobie nie potrafi

odmienić myśli i uwolnić się od przeszłości

dlatego tropi się i zostawia markery swojej tożsamości.

 

Zapraszają kuratorzy wystawy:

dr hab. Hubert Kupiec, prof. US

dr Monika Zięciak

dr Mikołaj Materne

dr Agnieszka Materne