Samotność, pozytywna i destrukcyjna, cisza i ich pokrewne fenomeny były tematami już czwartej edycji Międzynarodowej i Pandyscyplinarnej Konferencji Alone Together: Mapping the Field, zorganizowanej w dniach 25-27.04.2024 przez International Society for Research on Solitude, we współpracy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Bishop Grosseteste University w Lincoln, UK, pod patronatem obojga Rektorów.
 
Jak zauważył prezes ISRS, Julian Stern, są takie konferencje, w czasie których przekazujemy wyniki dotychczasowych badań i się rozchodzimy, a także takie, kiedy sama konferencja jest wspólnym badaniem, namysłem, zatrzymaniem nad tematem.
Badacze z Australii, USA, Kanady, Szwecji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii, w tym naukowcy pochodzenia bułgarskiego, włoskiego, japońskiego, wietnamskiego utworzyli wspólnotę, przez Data Bao z Australii żartobliwie nazwaną Silent Rockband Orchestra, gdzie polifonia głosów i perspektyw utworzyła muzykę piękną i odżywczą.
Konferencji towarzyszył warsztat publikacyjny zorganizowany przez zaprzyjaźnione wydawnictwo Bloomsbury z Londynu oraz wystawa malarstwa Karla Sterna z Edynburga.
Podziękowania należą się organizatorom w osobach Juliana Sterna z BGU oraz Małgorzaty Wałejko i Rafała Iwańskiego z IP US.
Uniwersytet Szczeciński reprezentowali także Barbara Żakowska, Aleksander Cywiński i Kalina Kukiełko (brak tytułów naukowych w relacji jest celowy, nie było ich także na plakietkach i w programie, aby uczynić wszystkich równymi).
Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła gościnna prezentacja autorstwa Amelii Reszki i Julii Jordan, z 14 LO w Szczecinie, które zaprezentowały wyniki swoich badań dotyczących samotności młodzieży z różnych państw świata oraz wdrożonej interwencji zaradczej (Projekt pt. “Mniej niż 86 procent”).
Następna konferencja z cyklu Alone Together odbędzie się za 2 lata.