Minęły dwa lata od wybuchu wojny w Ukrainie. Wielu nie pamięta już tamtej atmosfery i tamtych emocji. Od 24 lutego 2022 r. wydarzyło się bardzo dużo, także w relacjach z Ukrainą. Ale warto wracać do atmosfery pierwszych godzin, dni i tygodni. Pomaga w tym książka Troska. Co wojna w Ukrainie nam zrobiła? Autoetnograficzne opowieści studentów i nauczycieli akademickich.

Stanowi ona autoetnograficzny zapis pierwszych kilku miesięcy wojny w Ukrainie, przypomniany przez pryzmat doświadczeń nauczycieli akademickich i studentów kilku polskich uczelni. W projekcie wzięli udział pracownicy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego: E. Perzycka-Borowska, L. Marek, A. Cywiński, K. Łuszczek a także studenci, z których zdecydowana większość należy do Koła Naukowego Pedagogów i Animatorów Kultury „Pasja”: M. Dąbkowska, M. Kiedos, M. Lewandowska, P. Linkiewicz, A. Michalak, A. Bruczko, M. Lasek-Bruśniak, A. Kmieć, M. Parchimowicz.

Książka jest próbą odpowiedzi na pytania o wojnę i towarzyszące jej doświadczenie strachu, grozy, sensu i wyzwań związanych z niesioną pomocą, kwestii relacji z Rosją i naszej przyszłości w Europie. Wydaje się, że wartość tej publikacji będzie rosła wraz z czasem, kiedy będziemy się oddalać od dnia 24 lutego 2022 r., kiedy będą się wyciszać  emocje, które nam towarzyszyły w pierwszych dniach i tygodniach wojny. Jest to także próba odpowiedzi na pytanie, jaki świat odziedziczymy po wojnie i jak sami zmieniliśmy się pod jej wpływem? Czy będziemy żyć w przekonaniu, że chaos stał się integralną częścią świata, który nadchodzi? Czy może kolejna wojenna lekcja w końcu zamknie za nami czas nienawiści, przemocy i autorytaryzmu w relacjach zarówno międzynarodowych jak i międzyludzkich. Książka nie przynosi odpowiedzi, odtwarza emocje, stawia pytania i zachęca do refleksji.

Autorzy książki zapraszają 12 marca (wtorek) o godz. 16.30 do Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gen. Sowińskiego 68. w Szczecinie, na spotkanie dotyczące tej właśnie książki.

 Pani dr Natalia Cybort-Zioło poprowadzi spotkanie z cyklu

Edukacyjne eksploracje. Nowy cykl spotkań autorskich w naszej bibliotece | ZCDN

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.

W razie pytań prosimy o kontakt z Organizacją Szkoleń (tel. 91 435 06 30, e-mail: szkolenia@zcdn.edu.pl).